Odlewnia żeliwa – producent ruszt do pieców i kotłów
PL EN DE DE

Odlewy metalowe z wydruków przestrzennych 3D

Odlewnia żeliwa i metali kolorowych CABAN-ODLEWNIA ma w swojej ofercie możliwość wykonywania odlewów z metali (żeliwo szare, żeliwo modyfikowane, stopy aluminium, mosiądz) na podstawie wirtualnych modeli 3D lub dokumentacji technicznej umożliwiającej zamodelowanie detali przesłanych przez Klientów.

Wybór technologii odlewania i analiza technologiczności detalu

Pierwszym etapem realizacji zamówienia jest dostarczenie przez Klienta płaskiej dokumentacji technicznej lub wirtualnego modelu 3D elementu w celu wyboru technologii odlewania oraz wprowadzenia niezbędnych zmian w geometrii, które poprawiają technologiczność odlewanego detalu (wprowadzenie pochyleń odlewniczych, uwzględnienie skurczu odlewniczego, wybór płaszczyzny podziału formy, dodanie naddatków na późniejszą obróbkę).

Wydruk 3D modelu odlewniczego

Kolejnym etapem jest wykonanie fizycznego wydruku przestrzennego 3D. W zależności od stopnia skomplikowania detalu i wybranej technologii odlewania wydruki są wykonywane metodami FDM z materiałów ABS, PLA, TPE, HIPS, TPC lub metodą SLS z wosku.

Modele odlewnicze wydrukowane metodą FDM najczęściej wymagają dodatkowej obróbki w celu poprawienia jakości powierzchni i krawędzi prostopadłych do płaszczyzny podziału formy. Czynność tą wykonuje się przez odpowiednie polerowanie i nadtapianie modelu lub przez nałożenie bardzo cienkiej warstwy wypełniającej pory na wydruku 3D.

Następnym krokiem jest nałożenie na obrobiony model warstwy zapobiegającej przywieraniu masy formierskiej co umożliwia jego łatwe wyjęcie z formy odlewniczej. Samo wykonanie formy odlewniczej przeprowadza się odpowiednio dla wybranej technologii odlewania i materiału z jakiego ma być odlany detal.

Żeliwny odlew detalu

Odlany detal poddaje się obróbce wykańczającej. W przypadku odlewów żeliwnych jest to śrutowanie oraz szlifowanie. Klient otrzymuje wyrób gotowy do pracy lub dalszej obróbki.

Firma CABAN-ODLEWNIA zaprasza do przesyłania zapytań ofertowych dotyczących wykonywania odlewów na podstawie wirtualnych modeli 3D. Chętnie podejmujemy się współpracy przy nietypowych i wymagających projektach wykorzystujących metody szybkiego prototypowania. Kontakt do odlewni:

tel.: 605 426 474
e-mail: pc@caban-odlewnia.pl

Zapraszamy do zapoznania się z cała ofertą odlewni żeliwa i metali kolorowych CABAN-ODLEWNIA. Produkujemy żeliwne wyposażenie do pieców i kotłów (ruszty piecowe, belki podrusztowe, deflektory), odlewy maszynowe, odlewy ze stopów aluminium i mosiądzu.

Pobierz artykuł w wersji PDF:

Odlewy metalowe z wydruków przestrzennych 3D.pdf

 

Przykładowe realizacje odlewów wykonanych z wykorzystaniem druku 3D

Żeliwny uchwyt poduszki amortyzującej

Żeliwny uchwyt poduszki amortyzującej został odlany z wykorzystaniem modelu odlewniczego wykonanego techniką druku 3D.