Odlewnia żeliwa – producent ruszt do pieców i kotłów
PL EN DE DE

Deflektor do pieca – co to jest i do czego służy?

Deflektor – co to jest?

Deflektor, nazywany również rozbijaczem płomieni lub promiennikiem, to zazwyczaj żeliwny element zawieszony nad paleniskiem pieca lub kotła. W zależności od mocy i budowy pieca stosuje się deflektory o różnym kształcie i masie. Najczęściej mają one wygląd dysku lub soczewki płasko-wypukłej, ale stosuje się również prostokątne lub o bardziej złożonym kształcie.

Do czego potrzebny jest w piecu?

Głównym zadaniem deflektora jest rozbijanie i mieszanie strumienia płonących gazów. Jest on zawieszony kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów nad palnikiem kotła, tak aby płomień ze spalanego paliwa musiał go opływać zanim trafi do wymiennika ciepła. To rozwiązanie wspomaga dopalanie niespalonych cząstek paliwa, gdyż są one utrzymywane w wysokiej temperaturze przez dłuższy czas.

Deflektor rozbijający płomień w kotle

Żeliwny deflektor rozbijający płomień z palnika kotła z automatycznym podajnikiem paliwa. Deflektor ma za zadanie rozbijać i mieszać płomień zanim trafi on do wymiennika ciepła.

Co daje jego stosowanie?

  1. Zwiększa temperaturę w komorze spalania ułatwiając dopalanie gazów. Lepiej dopalone spaliny przynoszą korzyść w postaci zwiększonej sprawności pieca.
  2. Wraz ze wzrostem sprawności pieca maleje zużycie paliwa, a więc i koszt produkcji ciepła.
  3. Wzrasta trwałość pieca, a więc i jego żywotność. Deflektor chroni ruszt i płaszcz wodny kotła przed bezpośrednim kontaktem z gorącym płomieniem.
  4. Zmniejszenie emisji szkodliwych substancji – dopalanie gazów wydzielanych z paliwa następuje w wyższej temperaturze. Jest to bardzo istotny aspekt w kontekście dbania o ekologię wytwarzania ciepła.

Produkcja i sprzedaż deflektorów piecowych – różne typy i średnice.

>> Kliknij tutaj, aby przejść do aktualnej oferty <<

Zadzwoń i zamów, tel.: 605 426 474

Jakie są rodzaje i kształty?

Ogromna większość rozbijaczy płomieni stosowanych w kotłach to rozbijacze okrągłe. Wśród nich istnieją deflektory o kształcie płaskich dysków, płasko-wypukłe oraz wklęsło-wypukłe. Deflektory płaskie i płasko-wypukłe stosowane są zazwyczaj w piecach o małej i średniej mocy cieplnej (25kW-200kW), natomiast wklęsło-wypukłe w kotłach o większej mocy. Kolejna grupa deflektorów ma kształt prostokąta – najczęściej są one stosowane w kotłach o bardzo dużej mocy (np. kocioł wodny KMR 600kW) ze względu na swoje gabaryty i dużą masę (duża bezwładność cieplna pozwala na przepływ energii z miejsc narażonych na bezpośredni kontakt z płomieniem do całej objętości deflektora, zapobiegając jego miejscowemu przegrzaniu). Oddzielna grupa to deflektory do wkładów kominkowych. Mają one różne kształty, ale najczęściej przypominają bryły bazujące na ostrosłupach.

Deflektor żeliwny - płaski

Deflektor żeliwny – płaski

Deflektor żeliwny - płasko-wypukły

Deflektor żeliwny – płasko-wypukły

Deflektor żeliwny - wklęsło-wypukły

Deflektor żeliwny – wklęsło-wypukły

Deflektor żeliwny - prostokątny

Deflektor żeliwny – prostokątny

Żeliwny deflektor do wkładu kominkowego

Deflektor do wkładu kominkowego jest odlany z grubego i trwałego żeliwa. Jest on podwieszony w czopuchu wkładu dzięki czemu wydłuża się droga spalin – są one lepiej dopalane w kominku.

Deflektor żeliwny czy ceramiczny?

Ceramiczne (najczęściej szamotowe) rozbijacze płomieni charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi i ogniotrwałymi, ale posiadają wadę o której większość producentów i sprzedawców nie wspomina: ceramika źle znosi częste zmiany temperatury – po czasie zaczyna się kruszyć. Większość pieców posiadających deflektory (najczęściej te z automatycznym podajnikiem paliwa) pracuje w trybie cyklicznym, a nie ciągłym. Spalanie paliwa z pełną mocą jest naprzemiennie włączane i wyłączane powodując nieustanne nagrzewanie i chłodzenie deflektora. Szamot po podgrzaniu rozszerza się, by po niedługim czasie znów się skurczyć. Po wykonaniu wielu takich cykli struktura szamotu niszczy się i deflektor pęka lub kruszy się. Powszechna jest konieczność wymiany ceramicznych rozbijaczy płomieni po każdym sezonie grzewczym. Pomimo, że żeliwo ustępuje ceramice pod względem ogniotrwałości to lepiej sprawdza się jako materiał na deflektory, gdyż charakteryzuje się większą trwałością w warunkach panujących w komorze spalania.

Wideoprezentacja oferowanych deflektorów i sposób ich montażu

Jaka jest najlepsza odległość promiennika od palnika?

Wysokość zawieszenia deflektora nad palnikiem powinna być opisana przez producenta. W przypadku gdy tak nie jest, istnieją dwie podstawowe reguły, według których powinno się ją ustalać:
– im niżej zawieszony jest deflektor nad powierzchnią palnika tym większa jest sprawność kotła,
– im wyżej znajduje się deflektor nad palnikiem tym większa jest jego trwałość.
Praktyka pokazuje, że optymalna wysokość deflektora nad poziomem żaru w palniku to 15-20cm.

Jak regulować odległość od palnika?

W zależności od rodzaju systemu montowania deflektora w piecu istnieje możliwość regulacji wysokości jego zawieszenia nad palnikiem w mniej lub bardziej wygodny sposób. W kotłach wyposażonych w deflektory z hakami umocowanymi na gwincie można regulować wysokość wkręcając lub wykręcając hak – zazwyczaj jednak nie więcej niż 2-3 centymetry. Większa zmiana wysokości wymaga wymiany haka na krótszy lub dłuższy.

Deflektor z hakiem w kształcie litery T

Deflektor z hakiem w kształcie litery T

Deflektor z hakiem w kształcie litery S

Rozbijacz płomieni z hakiem w kształcie litery S

Bardzo praktyczny jest system zawieszania deflektorów przy pomocy łańcucha. Zmianę odległości deflektora od palnika reguluje się przez zawieszanie go na kolejnych oczkach łańcucha. Przy takim rozwiązaniu istnieje możliwość niemal dowolnej zmiany odległości bez konieczności przerabiania haka lub uchwytu w kotle.

Deflektor do pieca zawieszony na stalowym łańcuchu

Deflektor żeliwny do pieca lub kotła zawieszony na stalowym łańcuchu. Taki sposób montażu daje możliwość regulacji wysokości zawieszenia nad palnikiem.

Jak zamontować go w kotle?

Piece i kotły dostępne na polskim rynku są wyposażone w różne systemy montażu rozbijaczy płomieni. Część z nich posiada ruszt awaryjny lub ruszt wodny, na którym zawiesza się deflektor przez przełożenie haka w kształcie litery T między belkami rusztów. Część kotłów posiada stalowe haki lub oczka pozwalające na zawieszenie deflektora przy pomocy haka w kształcie litery S lub litery C. Rozwiązania tego typu stosuje się zazwyczaj w kotłach o niedużej mocy grzewczej (np. centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych).

Hak typu T gwint M12 wkręcany do deflektora

Hak typu T gwint M12

Hak typu S gwintowany M12 do deflektora

Hak typu S gwintowany M12

Zawiesie do deflektora C-kształtne

Zawiesie C-kształtne

Kotły o dużej mocy (np. w osiedlowych kotłowaniach lub przemysłowe) wymagają stosowania większych i cięższych deflektorów, a więc system montażu w piecu musi gwarantować pewne i solidne zamocowanie. Bardzo istotne jest, aby elementy zawiesia nie miały możliwości rozgięcia, rozciągnięcia lub rozprostowania pod wpływem wysokiej temperatury i dużego obciążenia. Rozwiązaniem zapewniającym trwałe i wytrzymałe zawieszenie promiennika jest wykorzystanie stalowych cybantów lub szekli. Sprawdzają się one doskonale, dodatkowo pozwalając na wykorzystanie łańcucha w celu regulacji długości zawiesia.

Stalowe cybanty do montażu deflektora w kotle

Zastosowanie stalowych szekli to jednej z tańszych i praktyczniejszych sposobów montażu deflektora w kotle.

Deflektor do pieca o dużej mocy zawieszony na szeklach

Deflektor do pieca o dużej mocy zawieszony na szeklach – jest to najlepszy sposób na zawieszenie deflektora, gdyż daje pewność, że się on nie rozprostuje, co ma miejsce przy stosowaniu zwykłych haków.

Żeliwny deflektor przygotowany do zawieszenia w piecu przy pomocy łańcucha i cybantów

Żeliwny deflektor przygotowany do zawieszenia w piecu przy pomocy łańcucha i szekli. Odlewnia żeliwa CABAN – producent bardzo trwałych deflektorów.

Jak dobrać deflektor do pieca lub kotła?

Przy doborze deflektora najlepiej stosować się do zaleceń producenta pieca. Deflektor należy dopasować odpowiednio do mocy cieplnej pieca. Za mały nie będzie spełniał swojej funkcji i szybko ulegnie zniszczeniu. Zbyt duży może utrudniać przepływ spalin w kotle. Przy wyborze rozbijacza płomienia warto zwrócić uwagę na wielkość włazu pieca – może się okazać, że właz jest za mały i nie da się go włożyć do komory spalania kotła.

Gdzie kupić?

Odpowiedź jest dość prosta: najlepiej u producenta. Kupując towar bezpośrednio od odlewni zyskujemy na pominięciu pośredników, więc stosunek jakości towaru do ceny jest najkorzystniejszy. Producentem żeliwnych deflektorów jest odlewnia żeliwa CABAN-ODLEWNIA. Firma ma w swojej ofercie deflektory o następujących średnicach i kształtach:

Deflektor o średnicy fi 16,5cm:

Deflektor fi 165mm z hakiem S-kształtnym

 

Deflektor o średnicy fi 22cm:

Deflektor 22cm do kotła 15-25kW

 

Deflektor o średnicy fi 25cm:

Deflektor fi 25cm

 

Deflektor o średnicy fi 35cm:

Żeliwny deflektor fi 35cm do pieca

 

Deflektor o średnicy fi 43cm:

Żeliwny deflektor o średnicy 43cm do pieca dużej mocy

 

Deflektor prostokątny 40 x 60cm:

Żeliwny deflektor 400x600mm do pieca przemysłowego

 

    Formularz zamówienia

    Dane do wysyłki:

    Dane do faktury: